FİRMA BİLGİLERİ

Adres : Ortakapı, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Cd. No:44, 36000
Telefon : 0474 212 1015
Üyelik Tarihi : 25 Kasım 2017

toplusms

Pasha Cafe & Restaurant

Yöresel Lezzetlerimizde Kars

 

kars-kafeleri-pasha

 

  Ülkemizin her yöresine ait benzersiz ve çok lezzetli yemekleri ile bol çeşidi ile şanslı sayılırız. Hemen hemen her gittiğimiz ilde farklı farklı o yöreye ait lezzetler ile damaklarımızı şenlendirmek mümkündür. Her yörenin o yöreye uygun damak zevkleri vardır. Kimi çok baharatlıdır, kimi bol etlidir, kimi ise zeytinyağlıları ile meşhurdur. Yörelerimize özgün damak tatları gibi yörelerimizde yetişebilen ürünlerde farklıdır. Bu durum da o yörenin yemek kültürünü oluşturur aslında. Yörelerimize ait yemek kültürünü oluşturan bir diğer öğe ise o bölgenin halkının yaşayıi biçimidir. Yöresel yemek kültürümüzü oluşturan öğe her ne olursa olsun zengin ve lezzetli yemek çeşitliğine sahibiz.Kafkas kültürü ile harmanlanmış Kars’ın mimarisi, insanı, mevsimleri gibi mutfağı da bambaşka ve hazin şekilde baştan çıkarıcı.

  Kars ve yemek bir arada kullanılınca ilk akla gelen pek tabii ki kars kaşarı ve kas kazı olmaktadır. Ama bu ürünler ile tabii ki sınırlı değildir. Sadece ilk aklan gelen meşhur kars kaşarı ve meşhur kars kazı’dır. En meşhuru kaşarı ve kazı olsada bunun yanında gravyeri, ketesi, balı, evelik çorbası, umaç, gafil konak tatlısı, ekmek aşı, piti, haşıl, ısırgan otu çorbası, acem ketesi gibi birbirinden lezzetli yemekleri de vardır. İmza niteliği taşıyan Kars kazı’ ndan biraz bahsetmek gerekirse, bahar ayların da yaylalarda taze otlarla beslenen kazlar, kış aylarında kesilmeye yakın arpa verilerek iyice şişmanlatılıyor. Daha sonra kesilerek tüyleri ve iç organları temizlenerek tuzlanarak kurutuluyor. Tandırda özenle pişirilen kazlar, kazın saldığı su ve yağda pişirilen bulgur pilavının üzerine didiklenmiş şekilde servis ediliyor. Kaz etinin, bizim damak zevkimiz pek de uygun bir et olduğunu söyleyemeyebiliriz. Ama o kaz suyunda pişmiş bulgur da apayrı bir lezzet. Bu lezzeti Kars’ta tadabileceğiniz bir kaç yer önermek gerekirse, Kaz evi, hanımeli, kamer mutfak ve cafe, doğuş ocakbaşı gibi restoranlarda deneyimleyebilirsiniz. Biraz da hangel den bahsedelim. Hangel, yöreye özgü bir çeşit iri makarnadır. İlk olarak bir hamur hazırlanır. Hamur parçalara bölünerek yufka şeklinde açılır. Hamurlar makarna gibi sıcak suda haşlanır. Pişirilen hamurların üzerine sarımsaklı yoğurt ve soğanlı tereyağlı sos ilave edilir.

pasha-cafe-restoran

  Biraz da tatlı dersek, umaç helvasını anmadan olmaz. Umaç helvası, helva için bir hamur hazılanır. Hazırlanan hamur su katılarak bekletilir. Bekletilen hamur daha sonra kızgın yağ içerisine dökülür. Rengi pembeleşmeye başlayınca üzerine şeker dökülür. Üzerine ceviz dökülerek servis edilir. Aslında un helvasının yapılışı değişik bir versiyonudur. Yörelerimize göre yemeklerimizin yapılış farklılıklarına bir örnektir. Tatlı demişken Kars’ın balını anmadan geçmek te olmaz. Kars ve Ardahan civarındaki mera ve yaylalarda yetişen çiçeklerin polenlerinden üretilebilen balın, ülkemizdeki en organik ve en doğal ballardan biri olmasının nedeni Kars’ta hava koşullarına bağlı olarak tarıma dair hiçbir üretimin olmaması, dolayısıyla da tarımda kullanılan ilaçların buradaki bitki örtüsüne ve toprağa hiç karışmamış olması.  Kars peynirinin yapımı, üretimin yapıldığı yer, sütün sağıldığı inek ırkı, hava koşulları, sütün taşınması gibi birçok koşulun bir arada üretime uygun olmasını gerektiriyor. Öncelikle sütün çok taze olarak kullanılması gerekmektedir. Taze süt öncelikle mayalanıyor. Mayalama aşamasından sonra 45 dakika kadar dinlendirilen peynir, sonrasında kazanlarda 62 dereceye ulaşana kadar ısıtılması gerekiyor. 62 dereceye ulaşınca ateş kapatılır ve mayalanmış süt kendi mevcut ısısında tekrar dinlenmeye bırakılıyor. Daha sonra tuzlama işlemi için peynir, içinde kaya tuzu kaynatılmış havuzlarda 4 gün bekletiliyor. 4 gün sonra tuzlu sudan çıkarılıp, bu sefer de kurutma işlemi için ısısı 28 derecede sabit bir odaya alınıyor. Burada peynirin içinde kalan son su zerrecikleri de buharlaşıyor. Ancak gravyerin olgunlaşması ve gerçek bir gravyer olması için bir 2 yıl gerekiyor.

Pasha Cafe & Restaurant Kars’a özel tüm bu lezzetlerin tadına bakabileceğiniz nezih ve temiz restoranlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kars kafeleri içerisinde en çok tercih edilen mekanlardan biri olan Pasha Cafe modern mimarisi ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Harika bir dizayna sahip olan iki katlı Pasha Cafe & Restaurant, Ortakapıda bulunmaktadır. Lezzetli pastaları, geniş menüsü ve profesyonel kadrosu ile Pasha Cafe müşterilerini kucaklamakta. Yolunuz Kars’a düştüğünde düşünmeden tercih edeceğiniz mekanlardan biri olan Kars Pasha Cafe güler yüzle siz müşterilerini karşılamaya hazır. Kars lezzetlerinden uzak kalmamak için en kısa zamanda Kars Pasha Cafe‘yi ziyaret etmenizi önermekteyiz.

FaceBook Twitter

Firmalar, Kafeler kategorisinde bulunan Pasha Cafe & Restaurant 25 Kasım 2017 tarihinde eklenmiş ve 1.095 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Fotoğraf Galerisi

Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6
Resim 7
Resim
Resim 9
Resim 10

Sanal Gezinti Eklenmemiş.

Eklenen Seri İlanlar

Eklenen Ürünler

Firma Haberleri

Firma Videoları

Firma Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

toplusms

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle