FİRMA BİLGİLERİ

Adres : Tahmis Meydanı No: 15 Edirne
Telefon : 0284 212 88 22
Üyelik Tarihi : 01 Kasım 2013

Kırkpınar Kasap Restorant

ciger1974’ten bu yana değişmeyen lezzet…

edirne-cigerEt ürünlerimizin tamamı, Edirne Ticaret Borsası yolu üzerinde bulunan BAYK ALET  Besi Çiftliğimiz de kendi ürettiğimiz doğal yemleri kullanarak özenle yetiştirdiğimiz küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde edilmiş olup, yüksek kalite, hijyen ve sağlıklı yaşam anlayışından ödün verilmeden müşterilerimize sunulmaktadır.Ürünlerimizin hiç birinde lezzetlendirmek amacı ile asla katkı maddeleri ve yoğun baharatlar kullanılmamaktadır. Tahmis köftecisi 1974’den günümüze sizlere hizmet vermektedir. Edirne’deki birçok köftecinin ustası Hüseyin Usta’nın özel seçilmiş dana etlerimizden hazırladığı, el emeği ile yoğurduğu ve kömür ateşinde pişirilerek sunduğu köftesinin lezzeti kullanılan yöre etinin doğallığından kaynaklanmaktadır.Tadı damakta kalan köftemizin yanı sıra, hünerle ince işlenen Edirne Tava Ciğeri ve kaliteli malzeme felsefesinden ödün vermeden hazırlanan ızgara çeşitleri, salata, çorba ve tatlı gibi lezzetlerde beğeninize sunulmaktadır.Yıllardır hiç değişmeden aktarılan bu lezzet geleneğini size sunmaktan gururluyuz.

edirne_tava_ciger   ciger_tava_edirne  edirne_tava_cigerci

KÖFTE – TAVA CİĞER – KAŞARLI KÖFTE – SUCUK IZGARA – DANA BİFTEK-DANA  ANTRİKOT -DANA BONFİLE – KUZU PİRZOLA – KUZU KÜLBASTI – KUZU ŞİŞ – TAVUK BUT – TAVUK GÖĞÜS -TAVUK KANAT – TAVUK ŞİŞ – KARIŞIK IZGARA – ÇORBA – SALATA – PİYAZ – KEMAL PAŞA -KADAYIF – PEYNİR HELVASI

ciger

Bu zamanda et ve et ürünlerini nerede yediğimiz çok önemli, toplum olarak et obur bir milletiz ama maalesfe yediğimiz ürünlerin ne şartlarda kesildiğini ve ne eti olduğunu bilmiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda etle ilgili bir çok hastalık ülkemizde görüldü. Bu hastalıkların bir çoğu ithal etlerden kaynaklı olduğunu medya aracılığı  ile haberdar olduk. Özellikle kırmızı et veteriner hekimler gözetiminde hijyenik koşullarda ve islami şartlara göre kesilmelidir. Kesilen türlerin de besi güvenliği ırklarından olmalıdır. Kesim gerçekleştikten sonra da mikrobiyolojik ve hormonal kontrolden geçilmelidir. Böylelikle yediğimiz etten her hangi bir hastalık geçmesi önlenmektedir.

Kırkpınar Kasap Restoran, Baykal et ve et ürünlerinin besi çiftliğinde  yetiştirdiği küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan kullanarak, soframıza koyduğu ürün çeşitlerinde hem insan sağlığına   hemde lezzete çok önem veriyor. Uzun yıllardır et ve et ürünleri sektöründe Edirnelilere vermiş oldukları güvenle hizmetlerine devam ediyor. Kırkpınar Kasap Restoran’da yediğiniz ürünler hem uzun yıllardır bu sektörde hizmet veren ustalarla çalışması hemde ettin bu yöre hayvanlarından kullanılmasıdır. Kömür ateşinde pişen köftenin lezzeti Hüseyin ustanın el emeği ve içine tatlandırmak amaçlı her hangi bir madde konulmamasıdır. Köfte özellikle Türk mutfağının değişilmez bir lezzetidir.Bir çok yörede  yapılış ve pişirme konusunda farklılık gösterse de toplumumuzda  değişilmez bir yer almaktadır. Edirne ili ciğeri

 

      

FaceBook Twitter

Restorant & Lokanta kategorisinde bulunan Kırkpınar Kasap Restorant 01 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.241 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Firma Harita Bilgisi

Fotoğraf Galerisi

Resim 1

Sanal Gezinti Eklenmemiş.

Eklenen Seri İlanlar

Eklenen Ürünler

Firma Haberleri

Firma Videoları

Firma Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle