FİRMA BİLGİLERİ

Adres : Ortakapı, İbrahim Gökçe Sk., 36000 Kars Merkez
Telefon : 05534908456
Websitesi : -
Üyelik Tarihi : 27 Kasım 2017

toplusms

Geyik Kaffe

Nargile Kars

  Nargile, sözlük anlamıyla boynu dar, gövdesi geniş cam sürahi şeklinde olan, marpuç ve lüle bölümlerinden oluşan, töbeki denilen bir tür tütün dumanının sudan geçirilerek içilmesini sağlayan bir tür tütün içme aracıdır. Nargile dolaylı olarak da olsa hintliler tarafından keşfedilmiştir. Hintliler, hindistan cevizinin kabuk kısmında ki tütün benzeri tabakayı yakarak bir kamış yardımıyla keyiflenerek keşfetmişlerdir. Tütünün keşfi ise milattan öncesine dayanmaktadır. Tütün yapraklarının keyif verdiği anlaşılmadan önce ibadet etmek amacıyla kullanılırdı. Zaman içerisinde tütün kullanımı da şekillenerek çeşitlenmiştir. Bunlardan biri de nargiledir. Nargile, geçen yıllar ve yüzyıllar sonucunda bir kültür halini almıştır. Tütüne değişik bir içim, değişik bir tat ve değişik bir lezzet katan nargile, yıllar içerisinde popülerleşmiştir.

 

geyik-nargile-cafe

 

 

  Doğu kültürlerinin bir parçası olan nargile ismi farsçadan gelmektedir. İranlılarda galya, araplar da ise şişa olarak bilinse de doğuşu Hindistandır nargilenin. İlk olarak Hindistan’da hindistan cevizinin içi boşaltılarak içerisine bir kamış konularak yapılan nargile, hint kenevirinin kullanımına yeni bir versiyon kazandırmıştır. Daha sonra ki zamanlarda hindistan cevizinin yerini kabak almış bulunmaktadır. Her popülerleşen ve yaygınlaşan ürün gibi nargile de zaman içerisinde çeşitli şekiller kazanmıştır. Porselen gövdeli nargileler, gümüş gövdeli nargileler, cam gövdeli nargileler, çini nargileler gibi. Osmanlının tütün ile tanışması ise on altıncı yüzyıla dayanmaktadır. On altıncı yüzyıldan bu yana nargile, muhabbet ve keyif düşkünlerinin vazgeçilmez bir parçası halini almış ve bugüne değin özelliğinden ve popülerliğinden bir şey kaybetmemiş aksine kullanımı artmıştır.

  Nargile içmenin de bir kaç tane özelliği vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse, öncelikle nargilenizi nefes alır gibi içmelisiniz. Nargilenizi uzun ve sık aralıklarla içmemelisiniz. Eğer kısa ve sık aralıklarla içerseniz baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi olası şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Nargile şişenize bir miktar buz ve bir miktar soğuk su koymalısınız. Nargilenizi keyif ile içerken boğazınızda yanma, tıkanma veya öksürme olur ise kömürler üç beş dakika lüle üzerinden çekilmeli ve tütünler kendi halinde soğumaya bırakılmalıdır. Bu sırada içme sürecinde belirli aralıklarla tahliye supabından şişe içerisindeki dumanın boşaltılması gerekmektedir. Hava üflemenize rağmen tahliye supabından hava çıkmıyor ise tahliye sobasını sağdan sola döndürerek çözüp yuva içinde bulunan küçük bilye ve bilyenin yuvası temizlenip kurutularak yeniden monte edilmelidir. Nargilenizin ortalama içim süresi bir saat kadardır. Nargilenizi çeşitli aromalarla tatlandırılmış olarak içebilirsiniz. Elma, nane, kavun, kapuçino ve kahve gibi bir çok aromalı tütü kullanabilmektir. Fakat kahve, kapuçine ve kavun aromalı tütün içtiğinizde kullandığınız marpuçu başka aromalı türün ürünlerinde kullanmanız pek tavsiye edilmez. Nargileniz için tercih etmiş olduğunuz aroma türüne göre şişe içerisine aynı aromanın meyve özü tozundan bir miktar koyabilirsiniz. Tütünlerinizin orijinal ambalajının açılması durumunda hava almayacak ve kurutmayacak kaplarda muhafaza etmeniz gereklidir. Lülenizde bulunan tütün içerisine bir miktar nane ekleyerek daha ferah, hoş ve rahat bir içim sağlamanız mümkündür. Nargilenizi rüzgarlı ortamlarda içmemelisiniz. Onun yerine açık havadar alanlarda içmeniz önerilir. Nargilenizi sıkışık zaman dilimlerinde acele bir şekilde içmeniz yerine samimi arkadaş sohbeti esnasında yanında kahveniz, çayınız veya kuruyemişiniz ile birlikte arkadaşlarınızla keyif içerisinde içmenizi önerebiliriz. Her nargile içiminizden sonra ser ve lülenizi yıkamanızı tavsiye ederiz. Nargilenizi tok karnına içmelisiniz.Nargilenizi içerken beraberinde tuzlu kuruyemiş yemenizi tavsiye ederiz. Marpucunuzu ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Ancak içerisinde su kalmayacak şekilde asarak kurutmalısınız. Kars ilimizde nargile içebileceğiniz yerlere gelirsek eğer Osmanlı cafe, Geyik Kaffe, Nostalji cafe nargile gibi yerleri sayabiliriz. Yine Kars ilimizde nargile ve tütün ürünleri temin etmek isterseniz Kars tütün dünyasını tercih edebilirsiniz. 

Geyik Kaffe Kars’da Atatürk Caddesi İbrahim Gökçe Sokak’ta faaliyete geçmiş bir kafe olarak egzotik dizaynı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Kars Geyik Kaffe temiz ve nezih bir mekan olmasının yanı sıra harika lezzetler sunan menüsü ile Kars sakinlerinin, Kars’ta yaşayan öğrencilerin uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir. Hamburger, döner, köfte, çiğ köfte, tost, soğuk – sıcak meşrubat gibi birçok menü çeşitliliği barındıran Geyik Kaffe uygun fiyatlarına rağmen ürünlerinde en kaliteli malzemeleri kullanmaktadır. Kaliteli hizmet sunumu, profesyonel ve güler yüzlü kadrosu ile şehir sakinlerinin beğenisini toplayan Geyik Kaffe özellikle sabah kahvaltısı, güveç çeşitleri, alkolsüz özel karışım kokteyller ile özel kokteyl aromalı nargile çeşitleri ile dikkatleri üzerine toplamakta. Yolunuz düşerse Geyik Kaffe‘yi es geçmeyin!

FaceBook Twitter

Kafeler kategorisinde bulunan Geyik Kaffe 27 Kasım 2017 tarihinde eklenmiş ve 952 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Fotoğraf Galerisi

Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6
Resim 7
Resim
Resim 9
Resim 10

Sanal Gezinti Eklenmemiş.

Eklenen Seri İlanlar

Eklenen Ürünler

Firma Haberleri

Firma Videoları

Firma Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

toplusms

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle