FİRMA BİLGİLERİ

Adres : İstasyon Mahallesi, İstasyon Caddesi, Nane Sokak Ebruli Sitesi No: 3 K:1, D:20, 22100 Edirne
Telefon : 0505 672 94 06
Websitesi : -
Üyelik Tarihi : 18 Ocak 2019

toplusms

Edirne Psikolog

EDİRNE PSİKOLOG      

 

 İNSANIN EVRİMİ VE PSİKOLOJİ

      edirne psikologBebekler yabancı erkeklerden yabancı kadınlardan korktuklarından daha çok daha fazla korkarlar. Çünkü milyonlarca yıl bebekleri yabancı erkekler öldürmüştür. Yakınlaşmakta olanın  sesini uzaklaşmakta olanın sesinden çok daha iyi duyarız. Çünkü yakınlaşmakta olan ses bizi öldürmeye gelenin sesi olabilir. Kocalarından dayak yiyen, kadınlar “ Çocuklarım için katlanıyorum” dedikleri zaman sinirleniriz. Kadının ekonomik bağımlılığına veya güçsüzlüğüne bağlarız olguyu, bunlar elbet vardır. Ama gelişmiş, gelişmemiş tüm toplumlarda kadınlar çocuklarına erkeklerden daha fazla ilgi gösterirler genelde, bunun nedeni de kültürlerin çok ötesinde kadınların bu işi yüz binlerce yıldır yapmakta oluşudur, organizmanın ona göre şekillenişidir. William James, hayvanlara yön veren içgüdüler olduğu,ama insanın içgüdülerin zincirinden kurutularak aklı öne çıkardığı ve o sayede hayvanın üstüne geçtiği savına karşı daha o zaman tam tersini savunmuştu: Bizi hayvandan ayıran şey içgüdülerimizi kaybetmemiz değildi, aksine çok daha fazla sayıda içgüdüyle donanmamızdır.

Edirne Psikolog 

      edirne-psikologEvrimsel psikoloji kültüre, öğrenmeye tam da böyle bakar. Kültür evrimleşmiş psikolojik düzeneklerin toplamıdır. Niye dışkıdan iğreniriz? Çünkü kuşaklar boyunca dışkıdan iğrenmeyen, dışkıyla haşir neşir olan birey daha çok hastalanmış, ölmüş, onlar daha çok elenmiş, yaşayanların kendiliğinden genetik özellikleri sonucu dışkıdan iğrenme kültürü öne çıkmıştır.  Diyelim bir kabiledeki bireylerin tamamen rastlantısal olarak yarısından genetik bakımdan dışkıya karşı hassasiyet var, yarısında da hiç yok. Zaman içinde dışkıya  karşı iğrenme göstermeyenler çok saha fazla öleceğinden, yeni  nesillerde giderek dışkıya karşı iğrenmeme geni azalıp yok olacak ve bu şekilde toplumda kendiliğinden bir dışkıya karşı iğrenme kültürü doğacaktır.

Edirne Psikolog 

     Burada görüldüğü gibi biyolojik etmen, çevre etmeni, kültür etmeni birbirinden koparılmayacak kadar iç içedir. Bizim tamamen kültür kabul ettiğimiz kurallar, ilkeler, davranışlar, alışkanlıklar aslında evrimseldir. Paylaşma güdüsü, dayanışma refleksleri, tatma duygusu, vs.  Tad alma özelliğimiz nadir bulunan yararlı besinleri  ötekilerden ayırma işlevi doğrultusunda milyonlarca yılda gerçekleşmiştir. 

Edirne Psikolog 

        Evrimde fedakarlığın gelişimin ikinci  kaynağı karşılıklı  yardımlaşmadır. Sürü  ya da kabile, hayatta kalmak için avını paylaşmak zorundadır.  Bugün av yakalayan ötekilerine verir, başka  gün yakalayan aynı şekilde bölüşür. Bazı araştırmalar şunu göstermiştir ki kaynak ne kadar kısıtlıysa paylaşım o kadar düzgündür, kaynak bollaştıkça paylaşım düzensizleşir. Sınıflı toplumun ortaya  çıkışını bir anlamda kaynakların çoğalmasıyla açıklayan görüşleri doğrulamaktadır.  (Bilim ve Ütopya)

Edirne Psikolog 

FaceBook Twitter

Doktorlar kategorisinde bulunan Edirne Psikolog 18 Ocak 2019 tarihinde eklenmiş ve 498 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Fotoğraf Galerisi

Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6
Resim 7

Sanal Gezinti Eklenmemiş.

Eklenen Seri İlanlar

Eklenen Ürünler

Firma Haberleri

Firma Videoları

Firma Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

toplusms

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle