FİRMA BİLGİLERİ

Adres : Mithat Paşa Mah. Alipaşa Ortakapı Cad No:3
Telefon : 0284-213 64 75
Üyelik Tarihi : 18 Temmuz 2013

toplusms

Ciğerci Kemal Usta

CİĞERCİ KEMAL USTA

edirne-cigerciDört kuşaktır devam eder sanatımız. Bağırsak denince akla gelir adımız. Dedem, Babam ve oğlum bizler sanatımızı kuşaktan kuşağa taşırız. Bu yüzdendir lezzetimizin sırrı muhabbeti. Edirne ciğer dendiğinde 30 yıldır bellidir lezzetimiz. Bu mesleğe 1982 yılında başladım ve halen severek yapıyorum. Nesilden nesile uzanan geçmişimizle gururla övünüyorum. Edirne tava ciğer’dir bizim işimiz, sizleri de kısa zamanda bekleriz.

Edirne şehri bir çok alanda kendini tanıtmış ve ustalaşmıştır. Osmanlıya başkentlik yapmış bu şehir, geçmişinden bu güne bir çok farklı lezzet ve el sanatları ile dilden dile gönülden gönüle gezmeye devam ediyor. Ciğerci Kemal ustada bu sanatkarlardan biri. Üç kuşaktır lezzetinden ödün vermeyen işletme, ustamızın kendi ismiyle ünlenmiştir. Edirne iline hangi sebeple gelirseniz gelin Edirne’nin ciğerinden tatmadan gitmemeli. Edirne ciğer sadece Türkiye’de değil edirne-cigerdünyada tanınmış bir lezzettir. Ciğerin hazırlanış kısmı ve pişirme şekli tamamen Edirne şehrine aittir. Edirne ciğer dananın karaciğer kısmından yapılır. Yapılış şekli, ciğer yaprak şeklinde büyük bir özenle kesilerek gene yörenin ürettiği unla unlanır. Özel tavalarda ayçiçeği yağı kullanılarak tava kızdırılır  ve ustanın marifetli etleri ile pişirilir. Edirne ciğeri tarifte ve görünüşte çok basit görünse de büyük bir ustalık gerektirir.  Tavaya atılma şekli yağın kızgınlık derecesi ve kaç dakika pişirilmesi gerektiği gibi bir çok püf noktası bulunmaktadır. Edirne tava ciğer için tavalar özel üretilir. Tavanın alüminyum olması şarttır. Bu tavalar çok hızlı kızdığı için pişirme kısmına geçtiğinizde fazla pişirmemek gerekir. Ciğer servis kısmına geldiğinde ustanın ne kadar marifetli olduğunu, aldığınız ilk lokmada anlıyorsunuz. Çünkü ciğer  fazla yada az pişmiş  ise, o ciğerden tat alamıyorsunuz. Bundan dolayı kolay kopyalanır bir ürün değildir. Ustanın sanatını konuşturduğu bir yemek çeşididir. Edirne ciğerin her aşaması farklı ve maharet gerektirir. Özellikle acı sevenler için ciğer sunulduğu zaman gene yöresel karağaç biberi kullanılır. Kurutulmuş bu biber  kızartılarak  tabağın yanında hem ciğere eşlik eder hem de acı sevenleri coşkuyla sevindirir.

 Edirne ciğer yemeden ciğerin bu kadar leziz bir yiyecek olduğunu anlamanız pek mümkün değildir. Yılların vermiş olduğu deneyim, tecrübe ile Ciğerci Kemal Usta Edirne ciğercileri arasında her zaman örnek bir firma olmaya devam ediyor.

EDİRNE CİĞERCİSİ KEMAL

Türkiye’nin En Kapsamlı Firma Rehberi Googlefirmalar.com internet sitesi. Firmalar sizde firmanızı ekleyin şimdi kazanmaya başlayın.

Tüm sektör firmalarını sitemiz üzerinden bulabilirsiniz. FirmalarFirma Rehberi 

 

FaceBook Twitter

Firmalar, Restorant & Lokanta kategorisinde bulunan Ciğerci Kemal Usta 18 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.299 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Firma Harita Bilgisi

Fotoğraf Galerisi

Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6
Resim 7
Resim
Resim 9
Resim 10

Sanal Gezinti Eklenmemiş.

Eklenen Seri İlanlar

Firma Haberleri

Firma Videoları

Firma Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

toplusms

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle