FİRMA BİLGİLERİ

Adres : Kafkas Üniversitesi Kafkas Park 36000
Telefon : -
E-Posta : -
Websitesi : -
Üyelik Tarihi : 30 Kasım 2017

Check-in Cafe

Üniversite Kafe

  Kafe, müşterilerine yiyecek ve içecek servisi yapan küçük işletmedir. Kafelerin menüleri genellikle sınırlıdır. Genellikle gençlerin tercih etmiş olduğu çay, kahve ve meşrubat servisinin yanında tost ve sandviç gibi aperatif yiyeceklerin bulunduğu bir tür kahvehanedir. Kafenin tarihçesi, 1550 li yıllarda kahvehane ismiyle İstanbul’da doğmasıyla başlar. 1600’lü yıllarda ise Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere de de kafeler açılarak alkol tüketmeyen insanlara sosyal faaliyetleri için alternatif bir mekan olanağı sunmuştur. 1600’lü yıllar sonrası ikiyüz yıl boyunca Avrupanın en ünlü kafeleri Londra da açılmış ve siyasi ve tartışma gruplarının buluşma ve görüşme yeri olmuştur. Kafeler de mal, gemi, sigorta bazen de nadir de olsa köleler de alınıp satılıyordu. Aktörler ve sanatçılar kafelerde görüşerek birbirleriyle öneri ve görüşlerini paylaşabiliyorlardı. Kafeler parsel ve mektupların alınıp verildiği postaneler haline gelmiştir bahsi geçen tarihlerde. Pek tabii ki günlük gazetelerin basılması ve resmi postanelerin açılmasıyla kafeler bu özelliğini zaman içerisinde yitirmiştir ondokuzuncu yüzyıl dönemlerinde.

check-in-kafe-kars-universite  Aynı dönemlerde kafeler Fransızlar içinde entelektüellerin, sanatçıların ve aktörlerin buluşma ve fikir alışverişi yaptıkları mekan haline gelmiştir. Her yenilik gibi kafelerde bulunmak da o dönemin resimlerinde ve edebi eserlerinde pay sahibi olmuştur. Paris’in lüks lokantalarında zengin halk yemek yiyip vakit geçirirken, bohem sanatçıların tercihi ise kafeler oluyordu. Fransa’da yirminci yüzyıla kadar önemli bir mekan olmayı sürdürmüştür kafeler. Yirminci yüzyılın sonlarına doğru espresso gibi kahvelerin Amerika Birleşik Devletlerinde popülerleşmesiyle değişik kahve çeşitleri ve kahve konusunda uzmanlaşmış bir çok kahve kafeleri açılmıştır. Yine aynı dönemlerde ülkemizde de Avrupai tarzdaki kafeler yaygınlaşırken klasik kahvehaneler ve kıraathaneler tavla, okey ve iskambil oyunlarının oynandığı salonlara dönüşmüştür. Bir zamanlar ticaret yapılan, entelektüellerin fikir alışverişi yapmak için buluştukları, bohem sanatçıların tercih ettikleri mekan olmaktan çıkıp, çeşitli oyunların oynandığı salonlara dönüşmesi geçen zamanın ve yeni popülerleşen mekanlar dolayısıyla neredeyse kaçınılmaz olmuştur. Fakat ülkemizde öğrencilerin yine de öncelikle tercihleri üniversite kafeleridir. Kafeler de çeşitli çeşitlidir. Örneğin, marka değeri olan kahve uzmanlığında hizmet veren kafeler, kitap kafeler, üniversite kafeler gibi. Kars ilimizde, Kars valimizin 2017 yılında yaptığı bir açıklama da Evliya Camii Külliyesi mevkiinde yapmış olduğu incelemeler doğrultusunda, Atatürk caddesi üzerinde bulunmakta olan tarihi yapının Kars ilimize kültürel bir değer olarak kazandırılması adına gerekli çalışmalara başlanıldığını, Evliya Camiisinin karşında bulunmakta olan bu tarihi yapının içerisinde gerekli olan tadilat ve yapım çalışmalarının aralıksız bir şekilde devam ettiğini, yapının tamir ve onarım işlerinin bitmesi durumunda Kars’da yaşayan halk için hem kitap okuyabilecekleri hem de kahvelerini içebilecekleri, sanatseverler ve ilgilenen herkesin kullanabileceği bir buluşma noktası olacağının bilgisini vermişti. Tüm illerimizin kültür arttırmaya yönelik keyifle dinlenebilecekleri mekanlara sahip olabilmeleri gereklidir.

  Üniversite kafeleri, çoğunlukla öğrencilerin tercih ettikleri birbirleriyle buluşma, ders notları alışverişi ve hızlıca aperatif bir şeyler tüketerek zaman kazandıkları ve uygun fiyatlı yerlerdir. Çoğu öğrenci kısıtlı imkanları gerek zaman gerek maddi kısıtlı imkan sebebiyle üniversite kafeleri tercih etmeleri olağandır. Özellikle bu üniversite kafelerin okullarına yakın oldukları gözetilirse tercih etmeleri kaçınılmaz olacaktır. Öğrenciler fakültelerinin içerisinde bulunmakta olduğu sürece, dışarıda bulunmakta olan kafelere benzeyen bir yerlerde vakit geçirme ihtiyaçlarını bu kafeler aracılığı ile karşılamaktadırlar. Üniversite kafeleri kavramı da, aslında kaynağını buradan bulabilmektedir. Bu açıdan bir üniversite kafenin genç öğrencilere yönelik niteliklerin hepsini içerisinde barındırması hem zorunlu, hem de oldukça gerekli olan bir husustur. Check-in Cafe de üniversite öğrencilerinin sıkça ziyarette bulunduğu, bir araya geldiği, ders çalışma, sosyalleşme açısından tam bir üniversite kafe olarak karşımıza çıkmaktadır. Check-in Cafe‘de sıkıcı vize ve final haftalarını eğlenceli hale getirip renkli günler geçirebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınız ile uzun sohbetlere doyamayacağınız bu ortam; renkli dizaynı, güler yüzlü çalışanları, lezzetli ikramları ile sizlere tam bir aile ortamı yaratmaktadır. Kars Check-in Cafe Kafkas Park içerisinde siz değerli müşterilerini beklemektedir. Yolunuz Kafkas Park‘a düştüğünde Check-in Cafe‘ye uğramayı unutmayın!

Firma Rehberi

Firmalar

Firma

FaceBook Twitter

Kafeler kategorisinde bulunan Check-in Cafe 30 Kasım 2017 tarihinde eklenmiş ve 431 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Fotoğraf Galerisi

Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6

Sanal Gezinti Eklenmemiş.

Eklenen Seri İlanlar

Eklenen Ürünler

Firma Haberleri

Firma Videoları

Firma Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle