FinTech Yatırımları

FinTech Yatırımları 29 Milyon Dolar Oldu
‘Türkiye FinTech Ekosistemi’ raporuna göre FinTech yatırımlarının miktarı 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 175 büyüyerek 29 milyon dolara ulaştı.
Deloitte, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech İstanbul iş birliği ile “Türkiye FinTech Ekosistemi” raporunu yayımladı. Raporda Türkiye’de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan FinTech yatırımlarının miktarının 2016 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 175 artarak 29 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

fintech-yatirimlari

Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağlarının son 4 yılda ülkedeki FinTech girişimlerine toplam 53,2 milyon dolarlık yatırım yaptığı ifade edilen raporda, “Türkiye’de FinTech pazarı, 200’ün üzerinde şirketle halihazırda yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahip. Söz konusu hızlı büyüme ve gelişime rağmen, Türkiye’de nispeten yeni olan finansal teknolojiler alanı henüz yeterli büyüklüğüne ulaşmadı. Bu durum bir yandan, FinTech alanındaki yüksek potansiyele de işaret ediyor” değerlendirmesi yapıldı.

Olumlu ve Umut Veren Görünüm

Ülkenin henüz mükemmel bir seviyede olmasa da gelişmekte olan bir ekonomi için olumlu ve umut veren bir görünüm sergilediği ifade edilen açıklamada, hem küresel hem de yerel boyuttaki ekonomik ve politik dalgalanmalara rağmen sağlam kalabilen Türkiye finans sektörü ve bankacılık sisteminin, FinTech sektörünün gelişiminde ana itici kuvvet rolü üstlendiği belirtildi.

Yatırım Çeken ve Gelişime Açık Alanlar

FinTech ekosisteminin son yıllardaki hızlı büyümesinde, finans ve bankacılık sektörünün yanı sıra ülkedeki genç ve dinamik iş gücü ile özellikle teknoloji, finans ve bankacılık sektörlerindeki yetenekli insan kaynağının etkili olduğu söylenirken; ödemeler, mobil bankacılık, varlık yönetimi, borç verme, sigortacılık, sermaye piyasaları, kitlesel fonlama ve Blockchain-bitcoin’in dünyada yatırım çeken öncelikli alanlar olduğu da raporda vurgulandı.

Yılda Ortalama Yüzde 14’lük Büyüme

Türkiye’deki FinTech ekosisteminin hızla büyüdüğü ve bu alandaki yatırımların artmasının beklendiği belirtilen raporun devamında, “Ülkemizdeki güçlü finans sektörü ve bankacılık sisteminin, İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olma vizyonunun ve bankaların FinTech start-up’larına karşı destekleyici tavırlarının, beklenen ve yaşanacak olan bu büyümede çok önemli bir rol oynayacağına işaret ediliyor.

Bu olumlu tablo bir bütün olarak değerlendirildiğinde Türkiye’deki FinTech sektörünün yılda ortalama yüzde 14’lük büyüme oranıyla gelişmeyi sürdürebileceğine ve ülkenin jeopolitik avantajının da kullanılması sayesinde yakın bir gelecekte bölgesel bir finansal teknolojiler merkezi haline dönüşebileceğine işaret ediliyor” şeklinde ifadeler yer alıyor.

Fuar ve Etkinlikler, İlanlar kategorisinde bulunan FinTech Yatırımları 07 Aralık 2017 tarihinde eklenmiş ve 193 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Benzer İçerikler

Edirne Yol Yardım Edirne Yol Yardım

YOL YARDIM HİZMETLERİ                 Araç...

Edirne Yol Yardım Edirne Yol Yardım

YOL YARDIM EDİRNE                 Binlerce insan...

Satılık Daire-Süloğlu Satılık Daire-Süloğlu

  SATILIK SIFIR DAİRE  3+1 130 m2 Asansörlü 3 Balkonlu Kaloriferli Dış...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

POPÜLER FUARLAR

Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı
Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı

5 Ara – 09:00 TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Metal...

İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı
İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı

22 Kas-09:00 Harbiye Askeri Müzesi Bal çeşitliliği yönü ile bir...

Boat Show 2013
Boat Show 2013

BOAT SHOW 2013  32. Uluslararası İstanbul Boat Show Fuarı   Ülke...

Bayilik Veren Firmalar

Rav Mühendislik Enerji Kimlik Belgesi Bayiliği
Rav Mühendislik Enerji Kimlik Belgesi Bayiliği

Rav Mühendislik Enerji Kimlik Belgesi Bayiliği: Binalarına enerji kimlik...

Weber Şal Eşarp Bayilik
Weber Şal Eşarp Bayilik

Şal ve eşarp satışı yapan firma bayilikler vererek ürün satış...

Autoexper Oto Ekspertiz Bayilik
Autoexper Oto Ekspertiz Bayilik

AUTOEXPER Profesyonel Oto Ekspertiz Otomotiv sektöründeki 15 yıllık...

Çerkes Süt Ve Süt Ürünleri Bayilik
Çerkes Süt Ve Süt Ürünleri Bayilik

İstanbul Çekmeköy de ilk süt evi konsepti ile sadece süt ve süt ürünlerinin...

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle